Masz pytanie?
Oferta specjalna!
Mini XS ZEST

Mini XS Black ZEST 23520

Najlżejszy ZEST - 130 g! czasza 90 cm, 6 żeber. Manualny. Parasol kieszonkowy. Odporny na wiatr.

Cena:75.00PLN
T.400 Knirps

T.400 Black Knirps 95 3400 1000

XXL kompaktowy parasol, automat o/ c, duża czasza Ø 115 cm, 8 żeber. Wygodna rączka. Wiatroodporny.

Cena:290.00PLN
Coco Banjo Automat o/c Neyrat Autun

Coco Banjo Automat o/ c Neyrat Autun 32 VN

Damski parasol open/ close, automat samoskładający, wzór. Duża czasza Ø 99 cm, 8 żeber. Pokrowiec na suwak. Wysoka jakość. Fiberglass. Nowość.
Cena:165.00PLN
XS Metro Blunt™

XS Metro Charcoal Blunt™

Nowatorskie rozwiązanie! automatyczny, składany, Ø 95 cm, 6 drutów z zaokrglonymi końcówkami, pokrowiec na suwak. Parasol wytrzymały na wietrze. Force 9.

Cena:234.00PLN

Parasolkowy poradnik

Parasole chronią przed deszczem i słońcem.

Aby zachowały swoje najlepsze parametry, należy przestrzegać kilka podstawowych zasad użytkowania oraz pamiętać, że silny wiatr w niektórych parasolach może spowodować trwałe uszkodzenie konstrukcji stelaża. Należy zrezygnować z rozkładania czaszy parasola podczas wichury.

Stelaż, to kręgosłup parasola, który decyduje o jego wytrzymałości. Najmocniejsze, są oparte o elastyczne komponenty włókna szklanego /fiberglass/, włókna węglowego /carbon/ czy stali węglowej /carbonsteel/.

Na wytrzymałość podczas wiatru wpływa przede wszystkim zastosowana technologia produkcji, jakość surowca z jakiego wykonano druty oraz ilość drutów. Im większa liczba i z fiberglass, tym stelaż odporniejszy na uszkodzenie. Dużą rolę w utrzymaniu stabilnego kształtu czaszy odgrywają wytrzymałe, stabilne łączenia drutów.

U zdecydowanej większości parasoli znajdujemy spiczaste nakładki drutów. Przedstawiona ilustracja jest wyjątkiem, nakładki drutów są łagodnie zagięte i umieszczone w specjalnych kieszonkach /system Tips w parasolach marki Blunt™/.

Rozpostarty materiał na stelażu tworzy czaszę parasola. Najczęściej stosowany jest poliester. W modelach ekskluzywnych pongee /lekki, cienki, wiotki i bardzo wytrzymały poliester/, lub satyna, a w parasolkach transparentnych, poliwinyl.

Istotne elementy konstrukcji parasola stanowią trzon i rączka.

Do najtrwalszych trzonów należą carbonowe, niklowane, drewniane i mosiężne. Na trzonie umieszczony jest ruchomy pierścień, różny w zależności od mechanizmu otwierającego czaszę.

Rączka w parasolu powinna być estetyczna, ergonomiczna, dobrze "leżąca" w dłoni, pokryta powłoką antypoślizgową, najlepiej gumową lub piankową. W parasolach dla panów, a niekiedy w damskich, stosowana bywa rączka drewniana. Bardzo dobrze trzyma się parasole z uchwytem w kształcie litery "U", najczęściej spotykanym w parasolach długich, klasycznych.

Czasza składanych parasoli zakończona jest wkręcaną zaślepką. Okresowo należy ją sprawdzać i jeśli się poluzuje, dokręcić.

Większość parasoli przechowywana jest w pokrowcach. Najwygodniejsze w użyciu są usztywniane i zapinane na suwak.

Przy doborze parasola należy uwzględnić, że dla ochrony jednej osoby wystarczy parasol z czaszą o średnicy 90 - 110 cm. Dla dwojga, 110 - 140 cm. Pamiętajmy także, że wysocy mężczyźni dobrze prezentują się pod parasolem z dużą czaszą, a niebo podczas deszczu można oglądać spod transparentnej parasolki.

Pod kątem otwierania i zamykania czaszy parasole można podzielić na:

 • manualne - ręcznie otwierana i zamykana czasza
 • półautomaty - automatycznie otwierana, ręcznie zamykana czasza
 • automaty - automatycznie otwierana i automatycznie zamykana czasza

Parasole automaty określane są przez różnych producentów jako "magic", "duomatic".

Pod względem mechanizmu składania na:

 • 1 sekcyjne długie
 • 2 sekcyjne automaty
 • 3 sekcyjne najbardziej popularne automaty
 • 4 sekcyjne mini
 • 5 sekcyjne micro

Jak otwierać parasol przeciwdeszczowy

zobacz na You Tube

1.  Składany manualny
 • rączkę wyciągać delikatnie, aż do oporu
 • odpiąć pasek
 • ruchem obrotowym rozluźnić złożoną czaszę parasola, otwierać parasol aż do momentu zadziałania górnego zaczepu
 • składać przesuwając zaczep w kierunku rączki
2. Składany półautomat
 • odpiąć pasek
 • ruchem obrotowym rozluźnić czaszę parasola
 • nacisnąć przycisk umieszczony w rączce - czasza się otwiera
 • składać ręcznie przesuwając zaczep w kierunku rączki
3. Składany automat
 • odpiąć pasek
 • ruchem obrotowym rozluźnić czaszę parasola
 • otwierać i zamykać czaszę za pomocą przycisku umieszczonego w rączce
 • złożyć teleskopowy trzon aż do zablokowania 
Instrukcja użytkowania parasola składanego automatu znajduje się na metce takiego parasola.
Nigdy nie należy ręcznie zamykać parasola w pełni automatycznego!
Ponowne otwieranie czaszy jest możliwe po uprzednim złożeniu trzonu i zablokowaniu.

4. Parasol 1 sekcyjny manualny czaszę otwieramy za pomocą suwaka, do momentu zadziałania zaczepu.

5. Parasol 1 sekcyjny półautomat czaszę otwieramy za pomocą przycisku.

Najczęściej spotykanymi pojęciami określającymi parametry nowoczesnych parasoli są:

 • carbon - włókna węglowe, materiał, o szerokim spektrum zastosowań. Jako element stelaża wytrzymuje duże obciążenia i naprężenia. Parasolki, w których zastosowano carbon noszą miano "wiatroodpornych"
 • fiberglass - włókna szklane, użyte jako element stelaża, czynią je elastyczne i odporne na złamania
 • carbonsteel - stal węglowa, najnowszy, lekki i wytrzymały komponent stelaża, poddany kompleksowej kontroli w ekstremalnych warunkach - kanał wietrzny do 100 km/h
 • open/ close - system automatycznego otwierania i zamykania czaszy
 • comfort system - kolejny krok w technologii parasoli pozwalający na automatyczne zatrzymanie składanego trzonu w każdej pozycji i dalsze składanie w dogodnym momencie. Dalsza obsługa jak w standardowych automatach
 • poliester, satyna, pongee - materiały pokrywające czaszę
 • BLUNT™ RTS - system obciążenia promieniowego (Radial Tensioning System)  - równomierne rozłożenie napięcia tkaniny na drutach w rozłożonym parasolu, z równoczesnym maksymalnym naprężeniem materiału. W tym systemie wykorzystany jest tzw. Double struts /podwójny opór/, który przekazuje równomierne obciążenia na druty
 • BLUNT™ Tips - nakładki umieszczone na końcach drutów, będące integralną częścią systemu. Są zaokrąglone i rozkładają siłę poprzez rozprężanie się w specjalnie zaprojektowanych kieszeniach. Wyrównują obciążenia na obwodzie
 • UV protect - dodatkowa powłoka chroniąca przed szkodliwymi promieniami UV
 • reflective - elementy odblaskowe umieszczone na czaszy

Tkanina i druty parasola, choć są odporne na deszcz i wilgoć, nie lubią przedłużającego się zawilgocenia. Dlatego po każdym użyciu, parasol należy wysuszyć w stanie rozłożonym, dopiero potem składać i przechowywać w pokrowcu.

Aby przywrócić utraconą świetność poszycia naszej parasolki, możemy przemyć tkaninę roztworem mydła za pomocą gąbki i kilkakrotnie wypłukać oraz wysuszyć. O dobrą kondycję drutów i rączki dbamy przecierając je wazeliną lub terpentyną, nałożoną na miękką szmatkę. Warto także sprawdzać stan nitek przytrzymujących materiał czaszy do stelaża.

Jaki parasol.

Pogoda nie jest do końca przewidywalna. Pamiętajmy zatem, że parasol przydatny jest przez cały rok. Chroni nie tylko przed deszczem i wiatrem, ale także piekącym słońcem. W niesprzyjających warunkach pogodowych, obok roli ochronnej, ten kolorowy dodatek, skutecznie poprawia nasz nastrój. Dobrany stylowo do garderoby, wcale nie musi być nudnym gadżetem. Alternatywnie warto się zaopatrzyć w co najmniej dwa parasole. Długi, elegancki na specjalne okazje i składany krótki, na co dzień. Szeroki wybór wzorów, krat, kropek i gładkich kolorów sprosta niejednej stylizacji.

Facebook