Masz pytanie?
Oferta specjalna!
m_p_parasol_micro_58204_mix.jpg

Krótki parasol do torebki Duży skóra M&P 58204

Bardzo duża czasza Ø 112 cm. Parasol po złożeniu 21 cm. Rączka z drewna pokryta skórą. Manualny.

Cena:124.00PLN
neyrat_autun_parasol_32_pc_1_n.jpg

Parasol auto open-close Paris Neyrat Autun 32PC

Lekki, damski składany na 3 parasol. Automat open-close. Duża czasza Ø 99 cm. Grafika. Paryskie widoki.

Cena:159.00PLN
ezpeleta_parasol_10706_mix.jpg

Przezroczysty elegancki parasol Ezpeleta 10706

Wzór wężowej skórki. Piękny transparentny automatyczny parasol z głęboką czaszą. Wytrzmały, stelaż fiberglass.

Cena:132.00PLN

PORADY PARASOLOWE

Parasole chronią przed deszczem i słońcem.

Aby zachowały swoje najlepsze parametry, należy przestrzegać kilka podstawowych zasad użytkowania oraz pamiętać, że silny wiatr w niektórych parasolach może spowodować trwałe uszkodzenie konstrukcji stelaża. Należy zrezygnować z rozkładania czaszy parasola podczas wichury.

Stelaż, to kręgosłup parasola, który decyduje o jego wytrzymałości. Najmocniejsze, są oparte o elastyczne komponenty włókna szklanego (fiberglass), włókna węglowego (carbon), lekkiego i bardzo wytrzymałego aluminium lotniczego czy stali węglowej (carbonsteel).

Na wytrzymałość podczas wiatru wpływa przede wszystkim zastosowana technologia produkcji, jakość surowca z jakiego wykonano druty oraz ilość drutów. Im większa liczba i z fiberglass, tym stelaż odporniejszy na uszkodzenie. Dużą rolę w utrzymaniu stabilnego kształtu czaszy odgrywają wytrzymałe, stabilne łączenia drutów. Długie parasole z reguły są bardziej stabilne niż składane.

U zdecydowanej większości parasoli znajdujemy spiczaste nakładki drutów. Przedstawiona poniżej ilustracja jest wyjątkiem, a nakładki drutów są łagodnie zagięte i umieszczone w specjalnych kieszonkach (system Tips w parasolach marki Blunt™).

Rozpostarty materiał na stelażu tworzy czaszę parasola. Najczęściej stosowany jest poliester. W modelach ekskluzywnych pongee (lekki, cienki, wiotki i bardzo wytrzymały poliester), lub satyna, a w parasolkach transparentnych, PVC poliwinyl czy POE, elastomer poliolefinowy.

Istotne elementy konstrukcji parasola stanowią trzon i rączka.

Najtrwalsze trzony wykonane są z włókien szklanych, węglowych i z jednego kawałka drewna. Spotyka się również niklowane i mosiężne. Na trzonie umieszczony jest ruchomy pierścień, różny w zależności od mechanizmu otwierającego czaszę.9

Rączka w parasolu powinna być estetyczna, ergonomiczna, dobrze "leżąca" w dłoni, pokryta powłoką antypoślizgową, najlepiej gumową lub piankową. W parasolach dla panów, a niekiedy w damskich, stosowana bywa rączka drewniana. Bardzo dobrze trzyma się parasole z uchwytem w kształcie litery "U", najczęściej spotykanym w parasolach długich, klasycznych. Niektóre modele parasoli odwróconych mają rączkę w kształcie litery C. Zawieszenie takiej parasolki na przedramieniu ułatwia korzystanie np. z smartfonu.

Czasza składanych parasoli zakończona jest zaślepką. Wkręcaną, okresowo należy ją sprawdzać i jeśli się poluzuje, dokręcić.

Większość parasoli przechowywana jest w pokrowcach. Najwygodniejsze w użyciu są usztywniane i zapinane na suwak lub rzep.

Jak mierzymy czaszę parasola.

Średnicę czaszy mierzymy od nakładki drutu do przeciwległej nakładki. Podajemy najszerszy wymiar.

Przy doborze parasola należy uwzględnić, że dla ochrony jednej osoby wystarczy parasol z czaszą o średnicy 90 - 110 cm. Dla dwojga, 110 - 140 cm. Pamiętajmy także, że wysocy mężczyźni dobrze prezentują się pod parasolem z dużą czaszą, a niebo podczas deszczu można oglądać spod transparentnej parasolki.

Dopuszczamy +/- 3% tolerancję w podawanych wymiarach.

Budowa parasola i legenda oznaczeń.

Otwieranie i zamykanie (mechanizm)

 • manualny - ręcznie otwierana i zamykana czasza
 • automat - automatycznie otwierana, ręcznie zamykana czasza
 • automat open/ close - automatycznie otwierana i automatycznie zamykana czasza

Ilość złożeń

parasole długie

 • 1 sekcyjny

parasole składane

 • 2 sekcyjny automaty 
 • 3 sekcyjny najbardziej popularne automaty
 • 4 sekcyjny mini
 • 5 sekcyjny micro

  

Jak otwierać parasol przeciwdeszczowy.

1. Manualny
 • rączkę wyciągać delikatnie, aż do oporu (parasol składany)
 • odpiąć pasek
 • ruchem obrotowym rozluźnić złożoną czaszę parasola, otwierać parasol przesuwając suwak /pierścień/ aż do momentu zadziałania górnego zaczepu
 • składać, zwalniając i przesuwając zaczep w kierunku rączki
 
    
 
 
2. Automat
 • odpiąć pasek
 • ruchem obrotowym rozluźnić czaszę parasola
 • nacisnąć przycisk umieszczony w rączce - czasza się otwiera
 • składać ręcznie przesuwając zaczep w kierunku rączki

    

3. Automat otwórz - zamknij, (open - close)
 • odpiąć pasek
 • ruchem obrotowym rozluźnić czaszę parasola
 • otwierać i zamykać czaszę za pomocą przycisku umieszczonego w rączce
 • złożyć teleskopowy trzon aż do zablokowania

Obsługa parasola automatycznego open/ close      

 
 
 
 
 
 
 
 
Instrukcja użytkowania parasola składanego automatu znajduje się na metce takiego parasola.
 
Nigdy nie należy ręcznie zamykać parasola w pełni automatycznego!
Ponowne otwieranie czaszy jest możliwe po uprzednim złożeniu trzonu i zablokowaniu.

 

Najczęściej spotykanymi pojęciami określającymi parametry nowoczesnych parasoli są:

 • carbon - włókna węglowe, materiał, o szerokim spektrum zastosowań. Jako element stelaża wytrzymuje duże obciążenia i naprężenia. Parasolki, w których zastosowano carbon noszą miano "wiatroodpornych"
 • fiberglass - włókna szklane, użyte jako element stelaża, czynią je elastyczne i odporne na złamania
 • carbonsteel - stal węglowa, najnowszy, lekki i wytrzymały komponent stelaża, poddany kompleksowej kontroli w ekstremalnych warunkach - kanał wietrzny do 100 km/ h
 • open - close (otwórz- zamknij) - system automatycznego otwierania i zamykania czaszy
 • comfort system open - close - kolejny krok w technologii parasoli pozwalający na automatyczne zatrzymanie składanego trzonu w każdej pozycji i dalsze składanie w dogodnym momencie. Dalsza obsługa jak w standardowych automatach
 • poliester, satyna, pongee - materiały pokrywające czaszę
 • BLUNT™ RTS - system obciążenia promieniowego (Radial Tensioning System)  - równomierne rozłożenie napięcia tkaniny na drutach w rozłożonym parasolu, z równoczesnym maksymalnym naprężeniem materiału. W tym systemie wykorzystany jest tzw. Double struts (podwójny opór), który przekazuje równomierne obciążenia na druty
 • BLUNT™ Tips - nakładki umieszczone na końcach drutów, będące integralną częścią systemu. Są zaokrąglone i rozkładają siłę poprzez rozprężanie się w specjalnie zaprojektowanych kieszeniach. Wyrównują obciążenia na obwodzie
 • UV protect - dodatkowa powłoka chroniąca przed szkodliwymi promieniami UV
 • reflective - elementy odblaskowe umieszczone na czaszy
 • wiatroodporność - elastyczny stelaż przygotowany na podmuchy wiatru

 

Konserwacja

Tkanina i druty parasola, choć są odporne na deszcz i wilgoć, nie lubią przedłużającego się zawilgocenia. Dlatego po każdym użyciu, parasol należy wysuszyć w stanie rozłożonym, dopiero potem składać i przechowywać w pokrowcu.

Aby przywrócić utraconą świetność poszycia naszej parasolki, możemy przemyć tkaninę roztworem mydła za pomocą gąbki i kilkakrotnie wypłukać oraz wysuszyć. O dobrą kondycję drutów i rączki dbamy przecierając je wazeliną lub terpentyną, nałożoną na miękką szmatkę. Warto także sprawdzać stan nitek przytrzymujących materiał czaszy do stelaża.

Jaki parasol

Pogoda nie jest do końca przewidywalna. Pamiętajmy zatem, że parasol przydatny jest przez cały rok. Chroni nie tylko przed deszczem i wiatrem, ale także piekącym słońcem. W niesprzyjających warunkach pogodowych, obok roli ochronnej, ten kolorowy dodatek, skutecznie poprawia nasz nastrój. Dobrany stylowo do garderoby, wcale nie musi być nudnym gadżetem. Alternatywnie warto się zaopatrzyć w co najmniej dwa parasole. Długi, elegancki na specjalne okazje i składany krótki, na co dzień. Szeroki wybór wzorów, krat, kropek i gładkich kolorów sprosta niejednej stylizacji.